Themes - Twenty Twenty-Two - en to fr translation catalogue (186 entries)

en: $150
fr: 150 €

en: $25
fr: 25 €

en: $75
fr: 75 €

en: 404 content
fr: Contenu 404

en: <em>Flutter</em>, a collection of bird-related ephemera
fr: <em>Flutter</em>, une collection d’éphémères liés aux oiseaux

en: <em>Goldfinch </em><br><em>&amp; Sparrow</em>
fr: <em>Chardonneret </em><br><em>&amp; Moineau</em>

en: <em>The Hatchery</em>: a blog about my adventures in bird watching
fr: <em>The Hatchery</em> : un blog sur mes aventures dans l‘observation des oiseaux

en: <em>Warble</em>, a film about <br>hobbyist bird watchers.
fr: <em>Warble</em>, un film sur les <br>ornithologues amateurs.

en: <em>Watching Birds </em><br><em>in the Garden</em>
fr: <em>Observation des oiseaux </em><br><em>dans le jardin</em>

en: A beautiful bird featuring a surprising set of color feathers.
fr: Un bel oiseau doté d‘un surprenant ensemble de plumes colorées.

en: A film about hobbyist bird watchers, a catalog of different birds, paired with the noises they make. Each bird is listed by their scientific name so things seem more official.
fr: Un film sur les ornithologues amateurs, un catalogue de différents oiseaux, associé aux bruits qu’ils font. Chaque oiseau est répertorié par son nom scientifique, donc les choses semblent plus officielles.

en: A podcast about birds
fr: Un podcast sur les oiseaux

en: A trouble of hummingbirds
fr: Un problème de colibris

en: About page links
fr: Liens de la page À propos

en: About page links (dark)
fr: Liens de la page À propos (sombre)

en: About page on solid color background
fr: Page À propos avec une couleur d‘arrière-plan unie

en: About page with large image and buttons
fr: Page À propos avec une grande image et des boutons

en: About page with media on the left
fr: Page « À propos » avec des médias sur la gauche

en: About page with media on the right
fr: Page À propos avec les médias sur la droite

en: About the hosts
fr: À propos des hébergeurs

en: About us
fr: À propos de nous

en: An icon representing binoculars.
fr: Une icône représentant des jumelles.

en: An illustration of a bird in flight
fr: Une illustration d’un oiseau en plein vol

en: An image of a bird flying
fr: Une image d‘un oiseau en vole

en: Blog footer
fr: Pied de page du blog

en: Blog posts with left sidebar
fr: Articles de blog avec colonne latérale gauche

en: Blog posts with right sidebar
fr: Articles de blog avec colonne latérale droite

en: Built on a solidly designed foundation, Twenty Twenty-Two embraces the idea that everyone deserves a truly unique website. The theme’s subtle styles are inspired by the diversity and versatility of birds: its typography is lightweight yet strong, its color palette is drawn from nature, and its layout elements sit gently on the page. The true richness of Twenty Twenty-Two lies in its opportunity for customization. The theme is built to take advantage of the Site Editor features introduced in WordPress 5.9, which means that colors, typography, and the layout of every single page on your site can be customized to suit your vision. It also includes dozens of block patterns, opening the door to a wide range of professionally designed layouts in just a few clicks. Whether you’re building a single-page website, a blog, a business website, or a portfolio, Twenty Twenty-Two will help you create a site that is uniquely yours.
fr: Construit sur une base solidement désignée, Twenty Twenty-Two embrasse l‘idée que tout le monde mérite un site vraiment unique. Les styles subtils du thème sont inspirés par la diversité et la polyvalence des oiseaux : sa typographie est légère mais forte, sa palette de couleurs est tirée de la nature et ses éléments de mise en page se positionnent doucement sur la page. La vraie richesse de Twenty Twenty-Two réside dans ses possibilités de personnalisation. Le thème est conçu pour tirer parti des fonctionnalités d’édition de site complète introduites dans WordPress 5.9, ce qui signifie que les couleurs, la typographie et la mise en page de chaque page de votre site peuvent être personnalisées en fonction de votre vision. Il comprend également des dizaines de compositions de blocs, ouvrant la porte à un large éventail de mises en page professionnels en quelques clics. Que vous construisiez un site d‘une seule page, un blog, un site web d‘entreprise ou un portfolio, Twenty Twenty-Two vous aidera à créer un site qui vous est propre.

en: Buy Tickets
fr: Acheter des billets

en: Categories
fr: Catégories

en: Centered header with navigation, social links, and background
fr: En-tête centré avec navigation, liens sociaux et arrière-plan saumon

[ctx: Color name]
en: Background
fr: Arrière-plan

[ctx: Color name]
en: Foreground
fr: Avant-plan

[ctx: Color name]
en: Primary
fr: Primaire

[ctx: Color name]
en: Secondary
fr: Secondaire

[ctx: Color name]
en: Tertiary
fr: Ternaire

[ctx: Custom template name]
en: Blank
fr: Vide

[ctx: Custom template name]
en: Page (Large Header)
fr: Page (en-tête large)

[ctx: Custom template name]
en: Page (No Separators)
fr: Page (sans séparateur)

[ctx: Custom template name]
en: Single Post (No Separators)
fr: Article unique (sans séparateur)

en: Dark footer with title and citation
fr: Pied de page sombre avec titre et citation

en: Default footer
fr: Pied de page par défaut

en: Default header
fr: En-tête par défaut

en: Default posts
fr: Articles par défaut

en: Divider with image and color (dark)
fr: Séparateur avec image et couleur (sombre)

en: Divider with image and color (light)
fr: Séparateur avec image et couleur (clair)

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
fr: Filtre par défaut

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and background
fr: Avant-plan et arrière-plan

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and secondary
fr: Avant-plan et secondaire

[ctx: Duotone name]
en: Foreground and tertiary
fr: Avant-plan et ternaire

[ctx: Duotone name]
en: Primary and background
fr: Primaire et arrière-plan

[ctx: Duotone name]
en: Primary and secondary
fr: Primaire et secondaire

[ctx: Duotone name]
en: Primary and tertiary
fr: Primaire et ternaire

en: Extended Trailer
fr: Bande-annonce complète

en: Falcon
fr: Faucon

en: Featured
fr: Mis en avant

en: Featured posts
fr: Publications mises en avant

en: Featuring
fr: Avec

en: February, 12 2021
fr: 12 février 2021

[ctx: Font family name]
en: System Font
fr: Police système

en: Footer with logo and citation
fr: Pied de page avec logo et citation

en: Footer with navigation and citation
fr: Pied de page avec navigation et citation

en: Footer with navigation and copyright
fr: Pied de page avec navigation et copyright

en: Footer with query, featured images, title, and citation
fr: Pied de page avec requête, images mises en avant, titre et citation

en: Footer with query, title, and citation
fr: Pied de page avec requête, titre et citation

en: Footer with social links and copyright
fr: Pied de page avec liens sociaux et copyright

en: Footer with text, title, and logo
fr: Pied de page avec texte, titre et logo

en: Footer with title, tagline, and social links on a dark background
fr: Pied de page avec titre, slogan et liens sociaux sur fond sombre

en: Footers
fr: Pieds de page

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to secondary
fr: Arrière-plan en diagonale vers secondaire

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal background to tertiary
fr: Arrière-plan en diagonale vers ternaire

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal primary to foreground
fr: Primaire en diagonale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal secondary to background
fr: Secondaire en diagonale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Diagonal tertiary to background
fr: Ternaire en diagonale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to background
fr: Secondaire verticale vers arrière-plan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical secondary to tertiary
fr: Secondaire verticale vers ternaire

[ctx: Gradient name]
en: Vertical tertiary to background
fr: Ternaire verticale vers arrière-plan

en: Grid of image posts
fr: Grille de publications d’images

en: Grid of posts
fr: Grilles d‘articles

en: Grid of posts with left sidebar
fr: Grille de messages avec colonne latérale gauche

en: Header with centered logo
fr: En-tête avec logo centré

en: Header with centered logo and background
fr: En-tête avec logo centré et arrière-plan noir

en: Header with image background
fr: En-tête avec image d’arrière-plan

en: Header with image background and overlay
fr: En-tête avec image d’arrière-plan et superposition

en: Header with tagline
fr: En-tête avec slogan

en: Headers
fr: En-têtes

en: Heading and bird image
fr: Titre et image d‘oiseau

en: Help support our growing community by joining at the Pigeon level. Your support will help pay our writers, and you’ll get access to our exclusive newsletter.
fr: Aidez à soutenir notre communauté grandissante en adhérant au niveau Pigeon. Vous aiderez à payer notre équipe rédactionnelle et vous aurez accès à notre newsletter exclusive.

en: Hummingbird
fr: Colibri

en: Hummingbird illustration
fr: Illustration de colibri

en: Illustration of a bird flying.
fr: Illustration d‘un oiseau en vol.

en: Illustration of a bird sitting on a branch.
fr: Illustration d‘un oiseau assis sur une branche.

en: Illustration of a flying bird
fr: Illustration d‘un oiseau en vol

en: Illustration of a flying bird.
fr: Illustration d‘un oiseau en vol.

en: Image of a bird on a branch
fr: Image d‘un oiseau sur une branche

en: Image with caption
fr: Image avec légende

en: Irregular grid of posts
fr: Grille irrégulière d‘articles

en: Join at the Sparrow level and become a member of our flock! You’ll receive our newsletter, plus a bird pin that you can wear with pride when you’re out in nature.
fr: Adhérez au niveau Moineau et devenez membre de notre communauté ! Vous recevrez notre bulletin newsletter, ainsi qu‘un magnifique pin‘s d‘oiseau que vous pourrez porter fièrement lorsque vous serez dans la nature.

en: Join my mailing list
fr: Rejoindre ma liste d’e-mails

en: Join our mailing list
fr: Rejoindre notre liste d’e-mails

en: Large header with dark background
fr: Grand en-tête avec arrière-plan sombre

en: Large list of names
fr: Grande liste de noms

en: Large post titles
fr: Titres de publication volumineuse

en: Latest posts
fr: Dernières publications

en: Layered images with duotone
fr: Images en couches avec duotone

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Learn about my process
fr: En savoir plus sur mon processus

en: List of events
fr: Liste des évènements

en: Listen on Spotify
fr: Écouter sur Spotify

en: Listen on iTunes Podcasts
fr: Écoutez sur iTunes Podcasts

en: Location
fr: Emplacement

en: Logo and navigation header
fr: Logo et en-tête de navigation

en: Logo and navigation header with background
fr: Logo et en-tête de navigation avec arrière-plan gris

en: Logo featuring a flying bird
fr: Logo avec un oiseau en vol

en: Logo, navigation, and offset tagline Header
fr: Logo, navigation et slogan décalé

en: Logo, navigation, and social links header with background
fr: Logo, navigation et liens sociaux en en-tête avec arrière-plan sombre

en: May 14th, 2022 @ 7:00PM<br>The Vintagé Theater,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
fr: 14 mai 2022 @ 19:00<br>The Vintagé Theatre,<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: May 14th, 2022, 6 PM
fr: 14 mai 2022, 18h

en: May 16th, 2022, 6 PM
fr: 16 mai 2022, 18h

en: May 18th, 2022, 7 PM
fr: 18 mai 2022, 19h

en: May 20th, 2022, 6 PM
fr: 20 mai 2022, 18h

en: Oh hello. My name’s Angelo, and I operate this blog. I was born in Portland, but I currently live in upstate New York. You may recognize me from publications with names like <a href="#">Eagle Beagle</a> and <a href="#">Mourning Dive</a>. I write for a living.<br><br>I usually use this blog to catalog extensive lists of birds and other things that I find interesting. If you find an error with one of my lists, please keep it to yourself.<br><br>If that’s not your cup of tea, <a href="#">I definitely recommend this tea</a>. It’s my favorite.
fr: Oh, bonjour salut. Je m’appelle Camille et je gère ce blog. Je suis née à Mâcon, mais je vis actuellement dans à Marseille. Vous pouvez me reconnaître dans des publications portant des noms tels que <a href="#">L’Aigle royal</a> et <a href="#">La Tourterelle</a>. J’écris pour gagner ma vie.<br><br>J’utilise généralement ce blog pour cataloguer de longues listes d’oiseaux et d’autres choses que je trouve intéressantes. Si vous trouvez une erreur sur l’une de mes listes, veuillez la garder pour vous.<br><br>Si tout cela n’est pas votre tasse de thé… <a href="#">alors je vous recommande vraiment ce thé là</a>. C’est mon préféré.

en: Oh hello. My name’s Angelo, and you’ve found your way to my blog. I write about a range of topics, but lately I’ve been sharing my hopes for next year.
fr: Oh, bonjour. Je m’appelle Camille et vous avez trouvé votre chemin vers mon blog. J’écris sur tout un éventail de sujets, mais dernièrement, j’ai partagé mes vœux pour cette nouvelle année.

en: Oh hello. My name’s Doug, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour. Je m‘appelle Doug, et vous avez trouvé le chemin de mon site. Je suis un observateur d‘oiseaux passionné et je diffuse également ma propre émission de radio tous les mardis soirs à 23 heures. Écoutez-moi un jour !

en: Oh hello. My name’s Edvard, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show every Tuesday evening at 11PM EDT. Listen in sometime!
fr: Bonjour. Je m‘appelle Edvard, et vous avez trouvé le chemin de mon site. Je suis un observateur d‘oiseaux passionné et je diffuse également ma propre émission de radio tous les mardis soirs à 23 heures. Écoutez-moi un jour !

en: Oh hello. My name’s Emery, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour. Je m‘appelle Emery, et vous avez trouvé le chemin de mon site. Je suis un observateur d‘oiseaux passionné et je diffuse également ma propre émission de radio tous les mardis soirs à 23 heures. Écoutez-moi un jour !

en: Oh hello. My name’s Jesús, and you’ve found your way to my website. I’m an avid bird watcher, and I also broadcast my own radio show on Tuesday evenings at 11PM EDT.
fr: Bonjour. Je m‘appelle Jesús, et vous avez trouvé le chemin de mon site. Je suis un observateur d‘oiseaux passionné et je diffuse également ma propre émission de radio tous les mardis soirs à 23 heures.

en: POSTS
fr: ARTICLES

en: Page layout with image and text
fr: Mise en page avec image et texte

en: Page layout with image, text and video
fr: Mise en page avec image, texte et vidéo

en: Page layout with two columns
fr: Mise en page avec deux colonnes

en: Painting of ducks in the water.
fr: Peinture de canards dans l‘eau.

en: Play a leading role for our community by joining at the Falcon level. This level earns you a seat on our board, where you can help plan future birdwatching expeditions.
fr: Jouez un rôle de premier plan pour notre communauté en adhérant au niveau Faucon. Ce niveau vous donnera accès à notre conseil d‘administration, où vous pourrez aider à planifier les futures expéditions d‘observation des oiseaux.

en: Poster with right sidebar
fr: Affiche avec colonne latérale droite

en: Pricing table
fr: Tableau de prix

en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

en: Purchase my work
fr: Acheter mon travail

en: Query
fr: Requête

en: Read about me
fr: Qui suis-je ?

en: Read more
fr: En savoir plus

en: SCREENING
fr: Dépistage

en: Screening
fr: Dépistage

en: Search
fr: Rechercher

[ctx: Short for to be determined]
en: TBD
fr: À déterminer

en: Simple blog posts
fr: Articles de blog simples

en: Simple dark about page
fr: Page À propos simple et sombre

en: Small header with dark background
fr: Petit en-tête avec un arrière-plan sombre

en: Sparrow
fr: Moineau

en: Speaker Series
fr: Série de conférences

[ctx: Style variation name]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: Style variation name]
en: Pink
fr: Rose

[ctx: Style variation name]
en: Swiss
fr: Suisse

en: Subscribe callout
fr: Invitation à s’abonner

en: Support my studio
fr: Soutenir mon atelier

en: Support the show
fr: Soutenez le spectacle

en: Swoop
fr: Piqué

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Take a class
fr: Prendre un cours

[ctx: Template part name]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Template part name]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, large)
fr: En-tête (large, sombre)

[ctx: Template part name]
en: Header (Dark, small)
fr: En-tête (petit, sombre)

en: Text-based grid of posts
fr: Grille de publications basée sur du texte

en: Text-only header with background
fr: En-tête de texte uniquement sur fond vert

en: Text-only header with tagline and background
fr: En-tête de texte uniquement avec slogan et fond noir

en: The Grand Theater<br>154 Eastern Avenue<br>Maryland NY, 12345
fr: Grand Opéra<br>2 Rue Molière<br>13001 Marseille

en: The Swell Theater<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH
fr: Le théâtre Swell<br>120 River Rd.<br>Rainfall, NH

en: The Vintagé Theater<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH
fr: Le théâtre Vintagé<br>245 Arden Rd.<br>Gardenville, NH

en: This page could not be found. Maybe try a search?
fr: Cette page n‘a pas pu être trouvée. Essayez peut-être une recherche ?

en: Title and button header
fr: En-tête avec titre et bouton

en: Title, navigation, and social links header
fr: En-tête avec titre, navigation et réseaux sociaux

en: Two images with text
fr: Deux images avec texte

en: Video trailer
fr: Bande-annonce vidéo

en: Video with header and details
fr: Vidéo avec en-tête et détails

en: WELCOME
fr: BIENVENUE

en: Watch birds<br>from your inbox
fr: Observez les oiseaux<br>depuis votre boite de réception

en: Watch our videos
fr: Regardez nos vidéos

en: We are a rogue collective of bird watchers. We’ve been known to sneak through fences, climb perimeter walls, and generally trespass in order to observe the rarest of birds.
fr: Nous sommes un collectif d‘observateurs d‘oiseaux filous. Nous sommes connus pour nous faufiler à travers les clôtures, escalader les murs d‘enceinte et généralement nous infiltrer afin d‘observer les oiseaux les plus rares.

en: Welcome to<br>the Aviary
fr: Bienvenue à<br>la Volière

en: Wide image with introduction and buttons
fr: Grande image avec introduction et boutons

en: https://wordpress.org
fr: https://fr.wordpress.org

en: https://wordpress.org/
fr: https://fr.wordpress.org/

en: https://wordpress.org/themes/twentytwentytwo/
fr: https://fr.wordpress.org/themes/twentytwentytwo/

[ctx: label]
en: Search
fr: Rechercher

en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress

en: © Site Title
fr: © Titre du site
